Nagłówek 6

Witamy w Szczęśliwym Domu Cyndi (Sindi) - "Principessa" 

Maltańczyk, a właściwie maltanase mana, to jedna z ras psów typu lisowatego. Jej przedstawiciele należą do grupy psów do towarzystwa. Ta rasa jest jedną z najstarszych na świecie. (ponad 3000 lat). Pierwsze wzmianki o maltańczykach pochodzą ze starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu, skąd były rozprowadzane w dalsze strony świata przez kupców i handlarzy. Archeolodzy znaleźli w grobowcu faraona Ramzesa II, który zmarł w 1225 r. p.n.e., małe statuetki psów, przypominające wyglądem dzisiejszego Maltańczyka. Ilustracje na wazach z około 700 lat później przedstawiają małe psy, obok których odczytać można wyraz „Melitae”. Te miniaturowe pieski mają pewną charakterystyczną cechę. Jest nią długi, biały lśniący włos (rasa dla alergików),

Wymaga jednak codziennej, pielęgnacji - czesania.

Maltańczyki to rasa psów towarzyskich. Niezwykle silnie przywiązują się do właściciela i nie powinny zostawać długo same. ponieważ bardzo cierpią podczas długiej rozłąki.
Nie pogardzą za to dużą dawką pieszczot i zainteresowania ze strony swojego pana. Uwielbiają spacery. Choć małe, są bardzo żywiołowe.

Są to psy, które mają uległy charakter, z natury nie są agresywne a jego usposobienie jest łagodne, pies maltańczyk nie bywa tak hałaśliwy jak York. 

Maltańczyki to inteligentne psy. Szybko się uczą nowych sztuczek, ale też zapamiętują, na co im się pozwoliło. Raz wyżebrane jedzenie stanie się rytuałem, a to pierwszy krok do otyłości! Trzeba mieć też na uwadze fakt, że psy nie powinny jeść jedzenia dla ludzi.

  Dawniej to właśnie maltańczyki były ulubieńcami dam dworu oraz władców takich jak np. królowa Szkocji Maria Stuart. Przedstawiano je również na renesansowych obrazach. Kiedyś służy do polowania na gryzonie, ale przez swój wygląd i charakter zamieniły się w pieski salonowe i do towarzystwa.

Jest to rasa psa, w której nie wyróżnia się miniaturek, ze względu na to, że te psy nie są dużych rozmiarów. Mini lub miniaturka używa się błędnie w odniesieniu do psów, które pochodzą po prostu z linii psów mniejszych – czym charakteryzuje się odmiana koreańska. Także w USA dopuszczalna jest waga maltańczyka w przedziale 1,8-2,7 kg, ale wciąż nie jest to miniaturka.

Na co zwrócić uwagę, przy zakupie pieska? Ile powinien kosztować rasowy piesek? Cena maltańczyka wynosi od 3000 zł do nawet 6500 zł, która zależy zarówno od dobrych poprzedników w rodowodzie, stanu zdrowia czworonoga, jak i wpasowaniu się do wzorca rasy.

© 2021 by Domowa Hodowla Psów Rasowych "Principessa". Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now